Η Β΄Λυκείου πήγε .....

000a

Η Β΄ τάξη του σχολείου μας από τις 11-4-2024 έως και τις 13-04-2024 και πραγματοποίησε τριήμερη Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη.

εικόνα Viber_2024-04-21_21-54-31-132

Η εκδρομή μας εκπλήρωσε τον κύριο εκπαιδευτικό στόχο της που ήταν ο εμπλουτισμός των μαθητών με γνώσεις, παραδόσεις και τάσεις, παλαιότερες και σύγχρονες, όσον αφορά τη συμπρωτεύουσα, και αποτέλεσε μέρος του εγκεκριμένου Προγράμματος σχολικής δραστηριότητας «Πολυπολιτισμικό Μαγκαζίνο», καθώς έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να διευρύνουν τους πολιτισμικούς τους ορίζοντες αναφορικά με τις ομορφιές, την ιστορία και την τέχνη του τόπου τους, που αποτελεί εφαλτήριο της πολυπολιτισμικής τους ταυτότητας και εμπειρίας.

Κείμενο Α. Αναγνώστου