Επίσκεψη στο Ζάλογγο και στην Αρχαία Κασσώπη

1

Το ΓΕΛ Θεσπρωτικού στο πλαίσιο του προγράμματος «Γνωριμία με μνημεία, αρχαιολογικούς χώρους και ιστορικούς τόπους της περιοχής μας» πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ζάλογγο και στην Αρχαία Κασσώπη στις 15 Φεβρουαρίου 2023.

Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές, ανεβήκαμε στο μνημείο του Ζαλόγγου και επισκεφθήκαμε την μονή του Αγίου Δημητρίου. Οι μοναχές μας υποδέχθηκαν εγκάρδια, μας ξενάγησαν στον χώρο της μονής και μας ενημέρωσαν για την ιστορία του τόπου.

zalogo

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την αρχαία Κασσώπη. Ο κ. Βασίλης Παπαδήμας, αρχαιολόγος της εφορείας αρχαιοτήτων Πρέβεζας έκανε την ξενάγησης στον αρχαιολογικό χώρο.

kassiopi

Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από την ιστορία και το μεγαλείο της αρχαίας πόλης και λάτρεψαν την υπέροχη θέα. Επρόκειτο για ένα βιωματικό μάθημα τοπικής Ιστορίας, σεβασμού της θρησκευτικής παράδοσης και εκτίμησης της φυσικής ομορφιάς της περιοχής μας.

Ευχαριστούμε τον κ. Βασίλειο Παπαδήμα, αρχαιολόγο της εφορείας αρχαιοτήτων Πρέβεζας για τη ξενάγηση στην αρχαία πόλη.

Κείμενο: Άννα Κοψάρη, Φωτογραφίες: Μαρία Μόσιαλου