Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022

safint 2Σε κοινή εκδήλωση οι μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου παρακολούθησαν - συμμετείχαν στην διαδικτυακή εκδήλωση που ήταν αφιερωμένη στην ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Viber 2022-02-08_11-16-30-823

Ο στόχος για τους μαθητές και τις μαθήτριες ήταν και είναι:

• Να ενημερωθούν για τα δικαιώματα τους για προστασία στο διαδίκτυο.
  • Να μάθουν πότε πρέπει να χρησιμοποιούν τα διαθέσιμα εργαλεία αυτοπροστασίας (report, block) και να ενθαρρυνθούν να κάνουν χρήση αυτών.
  • Να αναγνωρίζουν τις περιπτώσεις όπου είναι απαραίτητη η συμβουλή ενός έμπιστου ενήλικα.
  • Να προσδιορίσουν τι σημαίνει να έχει κανείς θετική στάση και πώς αυτή εκφράζεται εντός και εκτός διαδικτύου.
  • Να βάλουν θετική ενέργεια στις διαδικτυακές επικοινωνίες τους.
  • Nα αναπτύξουν στο διαδίκτυο αξιακό σύστημα αντίστοιχο με του πραγματικού κόσμου.
  • Να αποκτήσουν ενεργητική στάση σε θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα στο διαδίκτυο
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας.

Viber 2022-02-08_11-16-31-642

περισσότερα εδώ