Επίσκεψη Σχολικού Συμβούλου Φυσικής Αγωγής

Σήμερα Δευτέρα 22-01-2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής ΠΕ11 κος Κώστας Δημήτριος.

Ο κος Κώστας ενημερώθηκε από τον Διευθυντή του σχολείου και τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής του  Λυκείου Θεσπρωτικού σχετικά με τις υλικοτεχνικές υποδομές του σχολείου καθώς και με την διεξαγωγή του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.

G1

Ο Σχολικός Σύμβουλος μιλώντας στους μαθητές του Λυκείου Θεσπρωτικού ανέφερε:<<Αμέτρητες επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει ότι μέσω της φυσικής και αθλητικής δραστηριότητας, δημιουργείται σωματική και ψυχική ευφορία και οι ευεργετικές επιδράσεις είναι ιδιαίτερα σημαντικές όχι μόνο στον ψυχοσωματικό τομέα, αλλά και στην απόδοση των μαθητών στα μαθήματά τους. Δεν υπάρχει κανείς σήμερα που να αγνοεί ή να μην αναγνωρίζει τη χρησιμότητα της άθλησης σε όλη τη διάρκεια της ζωής του ανθρώπου>>.

Από την Διεύθυνση του Σχολείου