Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης

Την Πέμπτη 19 Νοεμβρίου οι μαθητές της Α' και Β' Λυκείου επισκέφθηκαν το αρχαίο θέατρο Δωδώνης.

Οι μαθητές επισκέφθηκαν το αρχαίο θέατρο και ενημερώθηκαν για την ιστορία του θεάτρου και του αρχαιολογικού χώρου της Δωδώνης συνολικά.

Φωτογραφία από το filipjovanis.blogspot.in

Το αρχαίο θέατρο της Δωδώνης πρίν και μετά την αναστήλωσή του,

από το filipjovanis.blogspot.in

Οι πρώτες ανασκαφές στο χώρο έγιναν το 1875 από τον Κ. Καραπάνο, επιβεβαίωσαν τη θέση του ιερού και απέδωσαν πολυάριθμα ευρήματα ..........