Globe at night - Συμμετοχή στο πρόγραμμα

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας συμμετέχει στο παγκόσμιο πρόγραμμα Globe at Night 2016 έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας στο περιβαλλοντικό πρόβλημα της Φωτορρύπανσης.

Οι μαθητές που συμμετέχουν θα υποβάλουν τις παρατηρήσεις τους για την φωτεινότητα του νυκτερινού ουρανού της περιοχή τους. Με το τρόπο αυτό θα δημιουργηθεί ένα παγκόσμιο αρχείο σχετικά με την Φωτορρύπανση.

Περίοδοι παρατήρησης: 1-10 Ιανουαρίου, 1-10 Φεβρουαρίου, και 1-10 Μαρτίου 2016.

Υπεύθυνοι του προγράμματος για την Ελλάδα είναι η Δρ. Μ. Μεταξά, καθηγήτρια στο Αρσάκειο Εκπαιδευτήριο, και o Δρ. Α. Δαπέργολας, Διευθυντής Ερευνών του ΙΑΑΔΕΤ/ΕΑΑ.

globeatnight

Αξίζει να τονιστεί ότι οι επιπτώσεις της Φωτορύπανης αφορούν στην

Αλόγιστη σπατάλη ενέργειας και φυσικών πόρων, με συχνά μη αναστρέψιμες επιπτώσεις στο περιβάλλον.

Πρόκληση αναστάτωσης στο οικοσύστημα και δυσμενείς επιπτώσεις στην υγεία, αφού η ζωή εξελίχθηκε με τη φυσική διαδοχή ημέρας και νύχτας.

Παρεμπόδιση των αστρονομικών παρατηρήσεων και επιστημονικής έρευνας.