Βράβευση μαθητών από τη Eurobank

Η Αλεξάνδρα Κολλιού πρώην μαθήτρια του σχολείου μας και νυν φοιτήτρια στο Ε.Μ.Π. ήταν μεταξύ των αριστούχων που βραβεύθηκαν από τη Eurobank σε τελετή που έγινε στα Γιάννενα.

Αντιγράφουμε από το pamepreveza.gr.

eurob-a-k

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος στα Ιωάννινα η τελετή βράβευσης των αριστούχων αποφοίτων των Νομών Ιωαννίνων, Θεσπρωτίας, Πρέβεζας, Άρτας, Κέρκυρας και Λευκάδας, καθώς και έναν αριστούχο από το νομό Κυκλάδων που φοιτά στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, στο πλαίσιο του προγράμματος Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης του ομίλου Eurobank, «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία».

Σε μια ζεστή και συγκινητική ατμόσφαιρα, βραβεύθηκαν στις 16 Οκτωβρίου 2015, παρουσία των οικογενειών τους, οι αριστούχοι μαθητές που διακρίθηκαν φέτος για τις υψηλές επιδόσεις τους στις Πανελλήνιες εξετάσεις. Για 13η χρονιά, η Eurobank, υλοποιεί με συνέπεια το πρόγραμμα «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία», το οποίο έχει καθιερωθεί ως θεσμός με μεγάλη αναγνώριση μέσα από την βράβευση πάνω από 14.800 μαθητών και μαθητριών από όλη την Ελλάδα.

Κύριος σκοπός του προγράμματος «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» είναι η επιβράβευση της προσπάθειας των νέων για την κατάκτηση της γνώσης και η αναγνώριση των ικανών και των άξιων που αποτελούν προοπτική και εγγύηση για το μέλλον.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, το οποίο αφορά όλους τους μαθητές και μαθήτριες της Γ? Λυκείου, η Eurobank επιβραβεύει κάθε χρόνο τους αριστούχους απόφοιτους με τον υψηλότερο γενικό βαθμό πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, ο οποίος είναι πάνω από 18, σε κάθε ένα από τα 1.550 Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας.

Η επιβράβευση του κάθε αριστούχου συνοδεύεται από το χρηματικό ποσό των 800 ευρώ.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους εκπρόσωποι των Μητροπόλεων, Δήμαρχοι, Αντιπεριφερειάρχες, Περιφερειακοί Σύμβουλοι, εκπρόσωποι της εκπαίδευσης κ.α..

Τιμητικές πλακέτες απονεμήθηκαν και στα σχολεία απ? όπου αποφοίτησε ο αριστούχος μαθητής με τον ανώτερο Γενικό Βαθμό Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση του κάθε Νομού, ο οποίος ήταν πάνω από 18.

Συγκεκριμένα, στο Νομό Ιωαννίνων βραβεύθηκε το 4ο Γενικό Λύκειο Ιωαννίνων, χάρη στη Τάνια Λάλα, στο Νομό Θεσπρωτίας το 1ο Γενικό Λύκειο Ηγουμενίτσας για τον Νικόλαο Μπούα, στο Νομό Άρτας το 1ο Γενικό Λύκειο Άρτας, για την Αικατερίνη Γιαννάκη, στο Νομό Πρέβεζας το Γενικό Λύκειο Φιλιππιάδας για την Κωνσταντίνα Σαραντάρη, στο Νομό Λευκάδας το 1ο Γενικό Λύκειο Λευκάδας για τον Ηλία Μήτσουρα και στο Νομό Κέρκυρας το 1ο Γενικό Λύκειο Κέρκυρας για τις Μαρία Ελευθερία Κρητικού και Άννα Μαρία Τσιατσιάνη που ισοβάθμισαν.

Τα βραβεία της Eurobank για τους νομούς Ιωαννίνων, Θεσπρωτίας, Πρέβεζας, Άρτας, Κέρκυρας και Λευκάδας, καθώς και του νομού Κυκλάδων, έλαβαν οι εξής:

1.    Βασίλειος Αντώναρος από το Γενικό Λύκειο Λούρου Πρέβεζας
25.    Ζήσης Ντόντης από το 9ο Γενικό Λύκειο Καρδαμιτσίων Ιωαννίνων
26.    Θεόφιλος Πάλλας από το 2ο Γενικό Λύκειο Άρτας
27.    Ελένη Παπαδοπούλου από το Γενικό Λύκειο Φιλιατών Θεσπρωτίας
28.    Καλλιόπη Παπαδοπούλου από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Βασιλικής Λευκάδας
29.    Αρετή Παπανικολάου από το 2ο Γενικό Λύκειο Ηγουμενίτσας
30.    Παναγιώτα Παππά από το Γενικό Λύκειο Ελεούσας Ιωαννίνων
31.    Άννα Ρούση από το 3ο Γενικό Λύκειο Ιωαννίνων - Επιφάνειος Σχολή
32.    Κωνσταντίνα Σαραντάρη από το Γενικό Λύκειο Φιλιππιάδας Πρέβεζας
33.    Νικόλαος Σιλιώνης από το Γενικό Λύκειο Κομποτίου Άρτας
34.    Στέφανος Σπυρίδων Σπίνουλας από το 4ο Γενικό Λύκειο Κέρκυρας