Από την Επίσκεψη στο παιδικό χωριό SOS

Σύντομο Ιστορικό της Πρωτοβουλίας.

Οι μαθητές του Λυκείου μας, εν όψει των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, συνέλεξαν  τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, για να τα προσφέρουν στο ?Παιδικό χωριό SOS?.

Η συλλογή ολοκληρώθηκε στις 10 Δεκεμβρίου και τα είδη που συγκεντρώθηκαν, προσφέρθηκαν από τους ίδιους τους μαθητές με τους συνοδούς καθηγητές στο «Παιδικό Χωριό SOS» στην περιοχή Πλαγιάρι Θεσσαλονίκης στις 19 Δεκεμβρίου, ημερομηνία στην οποία  προγραμματίσθηκε ημερήσια εκδρομή.

Η πρωτοβουλία ήταν του 15μελούς συμβουλίου και του συντονιστή - καθηγητή φυσικής, πατέρα Κώστα, οι οποίοι κάλεσαν όλους τους επιχειρηματίες, επαγγελματίες αλλά και τον απλό κόσμο της ευρύτερης περιοχής του Δήμου Ζηρού και όχι μόνο, να στηρίξουν την προσπάθειά τους.

Η ανταπόκριση του απλού κόσμου και των επαγγελματιών ήταν συγκινητική και ενθαρρυντική για την ανάληψη παρόμοιων πρωτοβουλιών στο μέλλον.

Μπόμπορη Θεοδώρα