Αρχική σελίδα Το σχολείο

ΛΥΚΕΙΟ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ - ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

SCHOOL

Η ιστορία του σχολείου με λίγα λόγια,

τα οποία προσφέρθηκαν από τον Κ. Απόστολο Κολιό που πολύ τον ευχαριστούμε.

Μετά από ενέργειες της Δημοτικής αρχής, με δήμαρχο τον κ. Καλδάνη Αθανάσιο, το 1951 ιδρύθηκε το μονοτάξιο γυμνάσιο θεσπρωτικού (μόνο Α τάξη) το οποίο λειτουργούσε ως παράρτημα του γυμνασίου Πρέβεζας. Το 1952 έγινε διτάξιο (Α και Β τάξη) το 1953 έγινε τριτάξιο (Α, Β και Γ τάξη), το 1954 και για την σχολική χρονιά 1954-1955 έγινε πλήρες γυμνάσιο.

Από το 1951 μέχρι 1955 τους καθηγητές και όλα τα έξοδα του σχολείου τα πλήρωναν οι γονείς των μαθητών. Μέχρι το 1975 το γυμνάσιο λειτουργούσε σε 3 αίθουσες του δημοτικού σχολείου (σημερινό Δημαρχείο ) και στο σημερινό κτήριο του συνεταιρισμού γυναικών (κτήριο που ανήκει στον Δήμο), καθώς και σε αίθουσες που νοικιάζονταν από διπλανά κτήρια.

Από το 1975 στεγάζεται στο σημερινό κτήριο που διαθέτει

Βιβλιοθήκη,

Αίθουσα Θεάτρου και Εκδηλώσεων,

Εργαστήριο Η/Υ,

Εργαστήριο Φυσικής και εργαστήριο Χημείας - Βιολογίας,

Ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα για την διδασκαλία της Ιστορίας και

Ξεχωριστες Αίθουσες για τη διδασκαλία των Μαθηματικών και των Αγγλικών,

Κλειστό Γήπεδο πολλαπλών χρήσεων και

Ανοιχτά γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ

Το Λύκειο στεγάζεται στον 1ο όροφο του κτιρίου, ενώ στο ισόγειο του ίδιου κτιρίου στεγάζεται το Γυμνάσιο Θεσπρωτικού.

The Presentation of Senior High School of Thesprotiko

Νοέμριος 2011, Καλοκαίρι 2021