THE FORBIDDEN ? PART 2

Λενε πως η ζωη είναι ενας δρομος με πολλες στροφες και πολλα σταυροδρομια?.αν καταφερεις να βρεις την σωστη στροφη τοτε εισαι στον δρομο σου?οι ανθρωποι συνηθως ψαχνουν να βρουν τον σωστο δρομο του ερωτα?ο δικος μου δρομος με εβγαλε στο δικο σου μονοπατι..το λαθος; ότι αν στο τελος του δρομου δεν εχει το σωστο μου μονοπατι και εχει μια ΔΙΕΞΟΔΟ?

Είναι αργα..βγαινω απ?το βιβλιοπωλειο κρατωντας μια σακουλα με σχολικα πραγματα?προχωραω μονη μου μες στο σκοταδι..ερημια?αποφασιζω να κοψω δρομο μεσα από ένα μικρο στενακι?αφου διεσχισα το μισο περιπου , ειδα στο τελος της γωνιας τα ?κακα παιδια? του σχολειου μου..δεν ηταν καλα?μαλλον θα ειχαν παρει καμια ουσια?γυριζω παλι πισω, ωσπου ακουω μια φωνη να μου λεει ?μην φευγεις? ..

ξαφνικα δυο αγορια με περικυκλωνουν και ξεκινησαν να μου λενε αισχρα πραγματα?δεν μιλουσα?απλα προσπαθουσα να τους απόμακρυνω?ένα από τα δυο αγορια μου επιασε το χερι..πριν προλαβω να μιλησω, ακουσα μια φωνη να λεει ?μην την ακουμπας?.

Ένα αγορι με μια κουκουλα μου επιασε το χερι και με γρηγορα βηματα με εβγαλε και παλι στην ασφαλτο?τοτε εβγαλε την κουκουλα του και με κοιταξε?ηταν εκεινος, ο Αλκης?

με κοιταξε και μου ειπε ?δεν σου εχουν πει να μην κυκλοφορεις μονη σου τετοια ωρα;? ?αυθορμητα απαντησα ?τωρα το εμαθα?ευχαριστω? ?.του χαρισα ένα γλυκο χαμογελο και γυρισα την πλατη μου για να φυγω?

τοτε ακουσα να μου λεει ?ετσι ευχαριστεις εσυ; με μια λεξη; μολις σου εσωσα την ζωη!? ?γυρισα και τον κοιταξα?εκεινος χαμογελουσε??και τι θες να κανω για την γενναια πραξη σου;? του ειπα?εκεινος σκεπτικος απαντησε ?τι θα ελεγες να βγουμε ένα ραντεβουδακι;? ..γελασα και του ειπα ?δεν βγαινω με αλητες?? ?αφου δεν απαντησε γυρισα την πλατη μου και ξεκινησα να περπαταω?.ξαφνικα αυτος βρεθηκε μπροστα μου?.με πλησιασε και μου ειπε ?βγαζεις λαθος συμπερασματα? ..αποφασιστικα του ειπα ?λεω ότι βλεπω!? ?..εκεινος χαμογελασε?? τα φαινομενα απατουν!...φαινεσαι για κοπελα που χαριζει ευκαιριες?τι λες; Θα χαρισεις και σε εμενα μια;?

Λενε να μην δινεις ποτε ευκαιρια σε ατομα που ξερεις πως δεν θα την σεβαστει?αλλα εγω ξερω ότι για τα ατομα που ερωτευεσαι να δινεις οσες ευκαιριες σου ζητησουν?.

Κάθε ευκαιρια είναι και ένα λαθος?

Αλλα κάθε λαθος είναι δρομος?.

Και εσυ εισαι το μονο λαθος που θα εκανα?και η μονη κατηφορα που θα πατουσα τερμα το γκαζι????