THE FORBIDDEN ? PART 1

Αγαπητό μου ημερολόγιο σήμερα είναι η πρώτη μέρα στο καινούργιο μου σχολείο..είμαι έτοιμη για μια νέα αρχή μαζί με την μαμά μου και τον νέο της άνδρα?όχι δεν πειράζει..ο Σταύρος είναι πολύ καλός..και μου αρέσει πολύ που είναι αστυνομικός?γιατι τον ξέρουν όλοι εδώ στην μίκρη πόλη που ονομάζεται Παράδεισος..και θα κάνω εύκολα και γρήγορα γνωριμίες?λοιπόν σε αφήνω τώρα?με αγάπη εγώ, η Ζωή?

Η ώρα έχει περάσει?αφήνω το ημερολόγιο μου πάνω στο κρεβάτι, παίρνω την τσάντα μου και βγαίνω απ?το δωμάτιο?αφού κατεβαίνω τις εσωτερικές σκάλες?κατεβαίνω στην κουζίνα ..πριν προλάβω να πω καλημέρα στην μαμά μου , η οποία έπινε τον πρωινό καφέ της στο σαλόνι..άκουσα την κόρνα του περιπολικού του Σταύρου?βγήκα απ?το σπίτι και πήγα προς το αυτοκίνητο..και μπήκα μέσα?.

Στον δρόμο ο Σταύρος μου μιλούσε για το σχολείο?μου έλεγε συνέχεια να προσέχω?αλλά δεν έχω θέμα?ξέρω να προστατεύω τον εαυτό μου?με άφησε έξω απ?την πόρτα του σχολείου και ύστερα έφυγε για το τμήμα?

Μπήκα μέσα και έκατσα στο πρώτο παγκάκι που βρήκα?παρότι με κοιτούσαν όλοι , δεν έδωσα σημασία?αφού χτύπησε το κουδούνι, βρήκα την τάξη μου και μπήκα μέσα?όλα τα θρανία ήταν γεμάτα?εκτός απ?το τελευταίο που καθόταν μια κοπέλα?την πλησίασα και την ρώτησα αν θα μπορούσα να κάτσω μαζί της?εκείνη είπε «ναι» ?και την διάρκεια του μαθήματος γνωριστήκαμε?ηταν πολύ καλή κοπέλα?όταν βγήκαμε διάλειμμα μου έδειξε τα πάντα?.τα παιδιά εδώ είναι σε ομάδες?.στην γωνία υπήρχαν παιδιά που κρατούσαν όλοι από ένα βιβλίο?δίπλα από αυτούς ήταν τα πιο καλοντυμμένα κορίτσια?δεν έδωσα σημασία?γιατί δεν ανήκω σε καμία κλίκα?

Καθήσαμε σε ένα παγκάκι και παρατήρησα απέναντι μου σε κάτι σκάλες ότι ήταν μαζεμένα πολλά αγόρια?όλοι κρατούσαν και από ένα τσιγάρο?αυτή λογικά ήταν η παρέα των ??κακών παιδιών???.το βλέμμα μου έπεσε πάνω σε ένα όμορφο μελαχρινό αγόρι που καθόταν εκεί?με κοιτούσε και αυτός?.

Καθώς οι μέρες περνούσαν , πάντα όταν καθόμουν σε εκείνο το παγκάκι με την φίλη μου την Ειρήνη, πάντα αυτός θα με κοιτούσε?έτσι μια μέρα καθώς καθόμασταν στο παγκάκι, πήρα την απόφαση και ρώτησα την Ειρήνη ποιός είναι αυτός , ρίχνοντας το βλέμμα μου πάνω του?.

Η Ειρήνη τον κοίταξε και ύστερα μου απάντησε «ο Αλκης..πανέμορφος έτσι; ..κάποτε ήταν πολύ καλό παίδι?αλλά πριν δύο χρόνια όταν ήταν 15, η μητέρα του πέθανε σε τροχαίο και ο μπαμπάς του από τότε είναι αλκοολικός?και αυτός ξεκίνησε να κάνει παρέα με τους αλήτες εδώ?μην μπλέξεις μαζί του»

Εχω μάθει να ξεχωρίζω το σωστό απ?το λάθος?αλλά ίσως εσύ να είσαι το μοναδικό λάθος που θα έκανα?αλλά θα το έκανα αυτό το λάθος άραγε;?

Όλγα Μακρίδου