Εθελοντική καθαριότητα - ΡΙΖΟΒΟΥΝΙ 2012

Στις 28 Σεπτεμβρίου, ημέρα Παρασκευή, η τάξη μας με τη συνοδεία καθηγητών και ιδιαίτερα του διευθυντή μας, επιχείρησε για μια ακόμη φορά να προξενήσει το ενδιαφέρον των κατοίκων του Θεσπρωτικού, καθαρίζοντας ένα μέρος του κεντρικού δρόμου που ενώνει το χωριό μας με το γειτονικό χωριό Ριζοβούνι Πρεβέζης.

Δεν είναι η πρώτη φορά που το σχολείο μας επιχειρεί κάτι τέτοιο. Την περσινή χρονιά η προσπάθεια των μαθητών της Α΄και Β΄Λυκείου ήταν εξίσου σημαντική. Ελπίδα μας είναι να συνεχιστεί αυτή η πράξη και τις επόμενες χρονιές από τις μικρότερες τάξεις.

Σκοπός της προσπάθειας αυτής είναι να ευαισθητοποιήσουμε όχι μόνο τους κατοίκους του χωριού μας, αλλά όλης της περιφέρειας. Ένα σημαντικό βήμα λοιπόν θα ήταν να συμμετέχουν κι άλλα σχολεία ώστε να προβληματιστούν και οι κάτοικοι των γύρω περιοχών.

Διονυσία Μιχαλοπούλου

Μαθήτρια της Β΄Λυκείου.