Αρχική σελίδα Ενημέρωση Μαθητών Εκπαιδευτικό Υλικό Δευτέρα Λυκείου Λογοτεχνία Έρωτας στα χιόνια

Έρωτας στα χιόνια

Προτείνουμε στους μαθητές της Β Λυκείου, να παρακολουθήσουν την εκπομπή ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ από το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ, το επεισόδιο "ΕΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΙΟΝΙΑ", ένα διήγημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

Στην εκπομπή «ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ», τρεις νεοέλληνες συγγραφείς, ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ, ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ και ο ΜΕΝΗΣ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΑΣ, παρουσιάζουν το τελευταίο διήγημα του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ «ΕΡΩΤΑΣ ΣΤΑ ΧΙΟΝΙΑ». Ο καθένας τους διαβάζει αποσπάσματα από αυτό και συνάμα παραθέτει τις απόψεις του για τη γλώσσα, τα πρόσωπα, το χαρακτήρα του πρωταγωνιστή του διηγήματος και για το πώς παρουσιάζεται ο ίδιος ο Α. ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ μέσα από τα κείμενά του.

Το υλικό αντλήθηκε από το Ψηφιακό Σχολείο και την ενότητα

Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας (Β Γενικού Λυκείου ? Γενικής Παιδείας),